Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Vil ha gågate alt i sommer

<B>ÅPEN HER:</B> Kun midtre del av Storgata,fra Hegland til Trudvang, vil være åpen for privattrafik

ÅPEN HER: Kun midtre del av Storgata,fra Hegland til Trudvang, vil være åpen for privattrafikk i sommer dersom teknisk utvalg får det som de vil. Kommunestyret avgjør saken den 21. juni. (Foto: Mari Nymoen)


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Teknisk utvalg gikk i går kveld inn for at deler av Storgata i Notodden skal gjøres om til gågate i sommer.

Dette er riktignok bare en anbefaling, siden kommunestyret fatter det endelige vedtak i saken, noe som etter planen skal skje i møtet 21. juni. I tillegg til rådmannens innstilling på sju punkter, stemte teknisk utvalg i går kveld over fem nye forslag fremmet av representanter fra KrF, V og Frp.

Stenges snarest

Odd B. Landsverk (Frp) foreslo at man ikke skal innføre gågate i Storgata før eventuelt alle næringsdrivende i sentrum skriver under på at det er greit for dem. Landsverk frykter byen skal bli enda dødere med gågate, enn den allerede er. Forslaget fikk kun Landsverks egen stemme, og hans andre forslag, som gikk ut på å innføre to timers gratis parkering i sentrum fikk kun to stemmer. Dermed falt begge Landsverks forslag. Knut Duesund la fram to forslag på vegne av KrF. Det første gikk ut på at administrasjonen skal forberede en sak for å få endret politivedtektene, slik at disse sikrer en regulering av uønsket støy i sentrum. Forslaget ble enstemmig vedtatt. Duesunds andre forslag var å utsette prøveperioden med gågate til sommersesongen 2008. Dette forslaget ble satt opp mot rådmannens forslag om å innføre gågate snarest mulig og avslutte prøveperioden ved utgangen av oktober. Duesunds forslag fikk tre stemmer og rådmannens forslag fikk fem stemmer. Normal tid fra man bestiller nye trafikkskilt til man får dem er cirka tre uker, noe som altså betyr at deler av Storgata først kan gjøres om til gågate i midten av juli.

Visse unntak

Jørund Krosshus fra Venstre foreslo at Birkelandsgate stenges for gjennomkjøring i området mellom Oscar Nissens gate og Bjørnstjerne Bjørnsons gate på nattetid mellom klokka 22 og klokka 07 alle dager. Forslaget fikk kun to stemmer og utvalget anbefaler dermed et forbud for gjennomkjøring mellom klokka 23 til 07 alle dager. Drosjene unntas for forbudet. Videre vedtok utvalget at utrykningskjøretøyer, buss i rute, kjøring til eiendommene og handikapparkering skal være unntatt for bestemmelsene om gågate. Som en prøveordning skal det også markeres fotgjengerfelt over Birkelandsgate til Grønbyen, og administrasjonen får også fullmakt til å stenge Telegata for gjennomkjøring på samme måte som Birkelandsgate, om miljøproblemene blir store. Administrasjonen fikk også i oppdrag å gjøre registreringer av trafikkmengde med tanke på en evaluering av ordningen i etterkant. Utvalget gikk dermed for det såkalte alternativ C, som er det alternativet som gir mest gågateareal.

Publisert torsdag 07. juni 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 07. juni 2007 kl. 11:36.

Annonse

Kommentarer

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Tøff mobil får grisebank

Se flere videoer

Snarveier

flåklypa Spilltester

Nye spilltester hver uke!

Snarvei lokalguiden Lokalguiden

Søk etter lokale firma.

Snarvei tvguiden TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

Snarvei TelenTV TelenTV

Klikk deg inn på vår nett-tv portal.

Bildeserier

Søk i skattelistene
for 2008
September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Se alle oppføringer

Annonse