GÅGATE: Mandag morgen ble Storgata stengt for biler og omgjort til gågate. Asbjørn Rånman sørger for at store skilt varsler bilistene om det nye kjøremønsteret. (Foto: Øyvind Bergestgi)
Rånegata ble gågate
Anbefalt på Facebook
Klokken 09 mandag morgen ble Storgata i Notodden til gågate etter endeløse diskusjoner og aksjoner. Forventningene om et yrende folkeliv i sommer er store.
Fram til oktober skal fotgjengerne få fritt spillerom i nedre del av sentrum. Stengingen er en forsøksordning for å se hvor godt publikum trives med gågate, hvordan trafikkbildet blir seende ut og hvilke følger i positiv eller negativ retning gågata får for forretningene. Deretter skal politikerne vurdere om det skal være en mer permanent ordning. Men resten av sommeren blir det i hvert fall gågate i Notodden, så Notodden-bilistene kan like godt venne seg til det nye kjøremønsteret først som sist.