BERGET: BERGET: Etter alt å dømme vil skolestrukturen i Notodden nå ligge fast – i mange år framover. Lisleherad skole er berget fra nedleggingstrusselen, sammen med flere andre, nok en gang.
Freder skolene
Et dramatisk medlemsmøte i Notodden Ap vedtok å frede skolestrukturen i Notodden.
Anbefalt på Facebook
Dramatisk i den forstand at hele partiledelsen, ved partileder Ole Henning Skogen, ordfører Lise Wiik og gruppeleder Nina Ødegård med partipisk ble nedstemt og tvunget til å stemme mot sin egen overbevisning.
Partipisk
De ville gå for forslaget fra rådmannen om de omtalte tiltaka for å heve kvaliteten i skolen, og som ville ha som konsekvens at Notodden får færre men større skoler.
Telen får bekreftet at et stort flertall av de frammøtte på medlemsmøte var fra Austre Heddal Arbeiderlag og Lisleherad Arbeiderlag. De vedtok at skolestrukturen ikke skal røres. Og brukte partipisken: Det samme flertallet brukte partiets lover – og vedtok at partiets medlemmer i kommunestyret skal være bundet i denne saken.
Fire av kommunestyregruppas medlemmer, blant de Wiik og Ødegård, ba så om å bli fristilt i denne saken.
Også denne bønnen ble nedstemt av Austre-flertallet.
Dermed er det flertall i kommunestyret i kveld for å ikke røre skolestrukturen i Notodden (se undersak).
Blir ekskludert
–Vi er rett og slett bundet på hender og føtter. Nå er den framtidige skolestrukturen låst for mange år framover. Jeg tror ingen tør å ta opp denne hansken på mange år, kommenterer partileder Skogen.
–Hva skjer om noen fra Ap bryter ut av gruppa i kommunestyret i kveld?
–Da kan det dukke opp en eksklusjonssak. Det er lov å gjøre etter partiets vedtekter.
Beklager sterkt
–Jeg beklager sterkt at jeg er nødt til å stemme mot min egen overbevisning, sier ordfører Lise Wiik.
–Men jeg må gjøre det. Altså stemme for at vi fortsatt skal ha den skolestrukturen som vi har nå, selv om det ikke vil gi det beste skoletilbudet for elevene i Notodden, sier hun.
Les mer i vår e-avis
LES OGSÅ: -Dette må ikke bli distriktspolitikk, Oppvekst sa nei, Kamp for skolen, Vil ha færre skoler