TelenNyheter
INNTAK: 88 prosent av de som har søkt plass ved Vg1 får innfridd sitt førstevalg. Søkertallene viser at færre velger yrkesfag.
Det viser tallene etter at søknadsfristen til videregående opplæring i Telemark gikk ut 1. mars. 7.543 ungdommer søkte videregående opplæring i Telemark for skoleåret 2008/2009, - av dem var 2.754 førsteårs søkere (Vg1) og 650 søkere til lærlingplass. Av søkerne til Vg1 er det 59 prosent som har valgt yrkesfag, mens 41 prosent satser på studiespesialisering. Det er 2 prosent flere som har valgt utdanningsprogrammer som gir studiespesialisering enn i fjor. Samtidig er det hele 17 prosent flere som har valgt ren studiespesialisering, det som tidligere ble kalt allmennfag, melder Fylkesnytt.
Dette er en klar tendens. Det ser ut som ungdommen har tatt signalene om at det er behov for folk med høyere utdanning, ikke minst i næringslivet, sier inntaksleder Hennie Westgard.
Tendensen viser en gang svært populære fag som Medier og kommunikasjon, Musikk, dans og drama samt Idrettsfag i år opplever en klar nedgang i søkertallet. Dette er tilbud som har vært så populære at karakterkravet har vært høyt for å få plass.
Innen yrkesfagene er det Elektro som er vinneren med 13,5 prosent flere søkere, noe som er godt i tråd med at bransjen etterspør flere fagfolk. Design og håndverk og Teknikk og industriell produksjon har også en økning i søkertallet. Restaurant og matfag, Bygg- og anleggsteknikk og Salg og samferdsel har derimot færre søkere, en trend som også var tydelig i fjor. Størst er nedgangen for restaurant og matfag, som har gått ned fra 101 søkere i 2006 til 69 i år.
Av elever som har fullført helse- og sosialfag i Vg1 er det mange som har søkt både på Helsearbeider, Barne- og ungdomsarbeider og Ambulansefag. God søkning er det også på det nystartede faget Hudpleie.
Innen Service og samferdsel har IKT stor oversøkning som vanlig, Reiseliv en betydelig økning mens Salg, service og sikkerhet har en kraftig nedgang i søkertallet.
I fjor kom 88 prosent av søkerne til Vg1 inn på sitt førstevalg.
Vi håper at det skal bli minst like stor andel i år, sier inntakslederen Westgard til Fylkesnytt.
De fleste av søkerne på alle trinn får beskjed om hvor de er kommet inn 16. mai. De øvrige får tildelt skoleplass enten i 2.-inntaket i juli eller 3.-inntaket i august. Hvis noen ønsker å endre sine valg er det mulig å gjøre det på www.vigo.no innen 15. april for ordinære søkere.
Publisert tirsdag 04. mars 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 04. mars 2008 kl. 14:34.
Spilltester
Nye spilltester hver uke!
Lokalguiden
Søk etter lokale firma.
TV Guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
TelenTV
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Bilbrann Rv 360
(8 bilder)
Trailervelt Rv 360
(15 bilder)
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
Notodden torg
(19 bilder)
Tinnosbanen/Rjukanbanen
(62 bilder)
Byggingen av nye Tinfos 1
(58 bilder)
Jernverket
(43 bilder)
(30 bilder)
(60 bilder)
(34 bilder)
(85 bilder)