DIGITALT: Foreløpig styres musikken digitalt. Men etterhvert skal det gamle analoge utstyret også koples opp, forteller Eirik Sauarlia og Ola Nymoen.

Børster støvet av Notodden Lydstudio

Det legendariske Notodden Lydstudio i en kjeller på Ramberghjørnet er oppe og går igjen - 30 år etter åpningen - og minst 10 år etter at det ble stengt. Unggutta i rockebandet Emblaze, her representert ved Eirik Sauarlia og Ola Nymoen, har satset fritid og penger - og satt studioet i stand igjen.

Annonse

Anbefalt på Facebook

Annonse

Og her i det trange kjellerlokalet ligger det mye lokal musikkhistorie i veggene. Her har Kåre Virud gjort noen fine innspillinger. Her gjorde Vegard Tveitan og Tomas Haugen sine første to innspillinger - med det bandet som seinere skulle legge metallrockverdenen for sin føtter som Emperor. Og her gjorde lokalheltene Terry Lehns sin smått legendariske demo, "The X-tapes - du tror det ikke før du får hørt det-kassetten" tidlig på 1990 tallet - pluss en lang rekke andre artister (se egen sak).

Studioet var Notoddens første profesjonelle lydstudio. Og det var i lange perioder også områdets eneste.

På ungdomsskolen

Men etter en vannlekkasje midt på 1990-tallet var det slutt for studioet. Eierne, Øyvind Sauarlia og Roger Uppstrøm, hadde funnet seg andre utfordringer i samme bransje for lenge siden. Og deres gamle analoge studio ble brukt som lagerplass for all slags skrot og søppel gjennom 10 år.

Men mesteparten av utstyret lå intakt - under hauger av skrot - da Øyvinds sønn Eirik (nå 18) og kameraten Vegard Navelsaker Klæbo gikk løs på studioet som "elevenes valg" i 10. klasse på ungdomsskolen.

Møkk

–Vi begynte med å rydde og vaske og kaste masse gammelt skrot. Det var utrolig mye møkk og støv her. Vi brukte uker bare på å komme oss inn til kontrollrommet. Og under bluesen i 2004 jobbet vi for Bluestown Records, vil solgte CD-er, og tjente noen penger da. De pengene brukte vi på å pusse opp her, med maling og tepper og sånt, forteller Eirik.

På den tida øvde han og bandkollegene Ola Nymoen, Vegard Navelsaker Klæbo og Anders Søvde Henriksen i Emblaze på Tarantalla. Og målet med det harde arbeidet med å rydde opp og fikse opp det gamle Notodden Lydstudio var å skaffe seg sitt eget øvingslokale.