UTSATT: Elgen langs E v134 vgjennom Notodden lever farlig.

Blant de mest utsatte «elgveier»

E134 gjennom Notodden var en av ti veier i norske kommuner med flest elgpåkjørsler å fjor.

Annonse

Anbefalt på Facebook

Annonse

Det viser en oversikt Naturdata har laget for VG. E134 hadde 18 elgpåkjørsler fra våren 2010 til våren 2011 og ligger som nummer ni på lista.

E6 topper

Oversikten viser at riksvei 25 i Elverum er den farligste veien på kommunenivå med 35 elgpåkjørsler.

Ringsaker, Kongsvinger, Elverum, Aurskog Høland og Eidskog er de fem kommunene i landet med flest rapporterte elgpåkjørsler i perioden 1. april 2010 til 1. april 2011, mens E6 gjennom Nordland topper antall elgpåkjørsler på fylkesnivå. Buskerud ligger på tiende plass.

Stor elgfare

–Det kalde været gjør elgfaren ekstra stor for øyeblikket. Når det er veldig kaldt, øker antall elgpåkjørsler. Elgen beveger seg mer for å finne beiteområder, sier fagsjef Christer Rolandsen i Naturdata til VG.

–Tallene kan gi et bilde på hvor de fleste elgpåkjørsler skjer. Men skal man vurdere risikoen for en enkeltbilist, bør man justere for antall biler og antall kilometer. Om et år eller to håper vi å kunne legge ut lister med de mest risikofylte strekningene, sier Rolandsen.