NY MASKIN: Administrerende direktør Arne Sukke (til venstre) og salgsleder Arne-Kåre Folserås viser fram den nye maskinen til 4,5 millioner kroner som Nopro kjøpte inn i fjor. Men i øyeblikket er 29 av de ansatte på avdelingen over på firedagersuke.
Ansatte kutter lønna
29 av de ansatte på Nopro kutter nå lønna frivillig med 20 prosent i to måneder for å unngå permitteringer.
Anbefalt på Facebook
Nopro as satte omsetningsrekord med 151 millioner kroner og gikk med 2,6 millioner kroner i overskudd i 2008. Men sliter altså likevel. Fra 1. mars er 29 av de ansatte på plast og mekanisk (plamek) frivillig over på firedagers uke, for å slippe ytterligere permitteringer.
Før jul ble som kjent 14 av de ansatte på elektro sagt opp, mens ytterligere ni personer ble permittert. Disse permitteringene gjelder fortsatt.
Vil være solidariske
Anne Grete Hagen, som er tillitsvalgt for de 78 medlemmene av Fellesforbundet ved Nopro, bekrefter at det var hennes klubb som kom med forslaget om firedagersuke.
? Grunnen til det er at vi vil være solidariske ved at alle tar litt av byrden her. Det ville være feil at noen få skulle bære hele byrden for de andre. Så får vi prøve ut dette i to måneder, evaluere det ? og se om det har hatt noen effekt, sier Hagen. Som mener det var bred enighet blant alle i avdelingene om det beste ville være en frivillig lønnsreduksjon på 20 prosent i to måneder.
Og avtalen med de ansatte er altså inngått for to måneder, fra 1. mars, med mulighet for ytterligere to måneder. Altså fram til sommerferien.
Reduksjon
?I januar og februar merket vi en reduksjon i ordretilgangen i plamek. Vi vurderte å permittere noen årsverk, men så kom det opp forslag fra arbeidsledere og tillitsvalgte om en frivillig ordning med firedagersuke for 29 av de 33 ansatte på avdelingen, sier administrerende direktør Arne Sukke. Som ser på den frivillige lønnsreduksjonen som en stor dugnadsinnsats for arbeidsplassen sin fra de ansatte sin side.