Imponerte: Felespiller Hallvard T. Bjørgum imponerte de fremmøtte på Bø museum under konserten i går formiddag.

Sjarmerte med fela

– Jeg er litt utslitt i hånda, så legen har foreslått å sette inn noe titan. Men jeg skal ikke slutte å spille for dere for det, altså. Randi Jøsendal Johansen Tlf. 932 34 200 – randi.josendal.johansen@telen.no

Annonse

Anbefalt på Facebook

Annonse

Det sa felespiller og setesdøl Hallvard T. Bjørgum under konserten han holdt på Bø museum i går formiddag. Sammen med seg hadde han Synnøve Bjørset fra Årdal i Sogn.

Fullsatt

Omgitt av bunader, rosemalte senger og hyller, kaffekanner i sølv og tre og gammelt gårdsredskap, satt Bjørgum og Bjørset og underholdt publikum. Den lille salen i museet var fullsatt, og de som kom sist måtte stå i døråpningen. Så fort de to felespillerne begynte, trampet publikum takten. Og de ble, ikke uventet, møtt med stående applaus.

Gi dem navn

Synnøve Bjørset kunne fortelle at Bjørgum hadde vært til stor inspirasjon da hun begynte å spille fele. Og de to var på bølgelengde under hele konserten. Bortsett fra da Bjørset skulle spille en navnløs slått.

– Her må jeg bare få si en ting: En skal ikke være redd for å sette navn på gamle slåtter. Og dette mener jeg helt alvorlig. En så fin slått fortjener et navn. Vi kan for eksempel kalle den Brislingens hjemlengsel, foreslo Bjørgum, til publikums fornøyelse.

 

Siste nytt