KELTISK BLUES: Det svingte godt av Barry McCabe band på Arno lørdag kveld.
Gjensyn med Barry
Fanklubben til Barry McCabe fikk en uforglemmelig helg sammen med helten sin, da iren tok med fullt band til Notodden og spilte fletta av publikummet på Arno.
Anbefalt på Facebook
I tre år har en stadig voksende fanskare fra Heddal, Notodden og Rjukan tatt turen til Irland for å oppleve Barry McCabe band på scenen, og å møte musikeren som etter hvert er blitt en kamerat. Denne helgen tok Barry med seg hele bandet og kom til Notodden.
Tilfeldigheter
Det noe annerledes vennskapet spiret for fem-seks år siden, da gitaristen Rory Gallager døde. Mangeårige beundrer Leiv Ryen skrev en hilsen på nettsiden hans, og ble snart kontaktet av manageren til Barry McCabe, som kunne fortelle om deres gjensidige beundring for den store irske gitaristen. Han fortalte om McCabe og sendte to plater til heddølen. Og på samme måte som Gallagers musikk hadde gjort, så gikk McCabe sin musikk også rett til hjertet på Leiv Ryen og alle han delte platene med.
Så da det i 2004 skulle arrangeres bluesfestival i byen til Rory Gallager med Barry McCabe, satte vennegjengen seg på flyet vestover. Og dermed var båndene knyttet. Siden er det blitt tradisjon å ta turen til Irland for å høre McCabe gjøre sine saker på scenen.
