TILBAKE: Beth Hart kommer tilbake til Tapperiet. Notodden Blues Festival leier arealet etter at politikerne inndro eierens tillatelser til å drive.
Bluesfestivalen leier Tapperiet
Notodden-politikerne stengte Tapperiet i januar. Nå har Notodden Blues Festival leid stedet og kjører likevel sitt ordinære festivalprogram der i egen regi.
Anbefalt på Facebook
–Jeg håper for all del at dette er greit. Vi skal ikke gjøre det vanskeligere enn det er. Jeg regner som en selvfølge at det ikke blir stukket kjepper i hjulene for festivalen i denne sammenhengen. Etter mitt skjønn skal ikke dette by på problemer for festivalen, sier Håvard Bakka (Ap), leder for teknisk utvalg i Notodden.
Stemte for
Han tilhørte selv flertallet på seks mot to, som i TU den 28. januar i en sak med mye offentlighet, stemte for rådmannens forslag til vedtak og at "det ikke gis videre/fornyet brukstillatelse for Tapperiet". Og også for at eieren skal pålegges å sende inn en rivingssøknad – siden tillatelsen til oppføring av midlertidig konstruksjon ble gitt i 1991 og etter kommunens mening for lengst er gått ut på dato.
Vedtaket skal imidlertid være anket, men anken er ennå ikke lagt fram for ny behandling i TU.
Flere steder
–Vi i festivalen kan sånn sett leie grunn og sette opp et telt med servering etter avtale med grunneieren mange steder – og bruke vår egen skjenkebevilling. Vi gjør det på Holtas Plass, på Notodden Torg, på brygga i næringsparken, tidligere også på accoustic stage i Oscar Nissensgate, og nå altså også på Tapperiet, sier daglig leder i Notodden Blues Festival, Håkon Hartvedt.
Han sto fram i Telen i vinter, før stengnings- og rivingsvedtaket i teknisk utvalg, sammen med markedssjef Arve Bjerkan i Notodden Fotballklubb, og beklaget sterkt at de mister dette samlings- og konsertstedet som Tapperiet er.
Nå ordner altså festivalen Tapperi-tilbudet for sine festivalgjester likevel – i egen regi.
Tradisjon
–Dette er jo også et av de kuleste stedene å holde konsert. Vi forholder oss til at det er et ledig areal, som det faktisk også står en scene ved. Og at det er en tradisjon å holde konserter her. Vi har også en leieavtale med grunneieren, sier Hartvedt.
Beth tilbake
Så har da også festivalen valgt å presentere publikumsfavoritten Beth Hart på Tapperiet i år – i den ene av de to konsertene hun skal gjøre på NBF i tillegg til bryggekonserten. Og det er gode artister som blir presentert for Taperipublikummet. Hit kommer Kid Ramos, Spoonful of blues, Dwayne Doopsie & the Zydecco Hellraiser, Notodden Bluesband – og flere andre i tillegg til Beth Hart.