Et bluestog til begjær
I 1990 dro 300 gale bluesfolk fra Notodden til Oslo for å fortelle hovedstadsfolket hva som var på gang i Telemark. De satte spor etter seg.
Anbefalt på Facebook
Bitten Schei - bluesfestivalens "mor" - tok inititivet til å lage film av det kreative stuntet. Hun skriver følgende om happeningen for 22 år siden:
- I pionertiden av Notodden Blues Festival brukte vi mye tid på lokal mobilisering og selvtillitstrategier. Vi ville vise verden at Notodden var noe mer enn en nedlagt industriby. For å markedsføre Bluesbyen laget vi både Bluesekspress og Bluescruise. I 1990 dro 300 Notodden folk med toget til Oslo. Der gikk vi i tog med hornmusikk og faner opp Karl Johan. Årets program ble sluppet i Spikersuppa, og om kvelden sto 13 Notodden band på scenen på gratiskonsert på The Voice. En fantastisk lokal entusiasme og begeistring skapte festivalens omdømme. Det var en stor prosjektgruppe som planla reisen som vi kalte for «Et Bluestog til begjær» .