Hackere kan stjele bilen din...

De siste årene har startsperre gjort det næmest umulig å stjele en bil.

Anbefalt på Facebook

«Noen» kan det, det kan du være temmelig sikker på. Hvis de vil. Når man ikke hører om at det skjer i særlig grad, kommer det trolig av at det ikke har vært så enkelt å komme seg inn i en bilens systemer uten rent fysisk å plugge seg til den, i en servicekontakt eller et annet sted i kablingen. Systemet i bilene har vært temmelig lukket mot omverdenen.

Åpner for tyver

Nå har bilprodusentene, uten å være klar over det, åpnet denne muligheten.

Dette har sammenheng med at bilene i dag låses opp og startes med tenningsnøkkelen i lomma. En gruppe ved University of South Carolina i USA klarte å hacke seg inn på systemet i en bil uten å være fysisk tilkoblet.

Bruker tråsløs signalport

De benyttet seg av den trådløse signalporten, for å bruke et folkelig uttrykk, på systemet som overvåker dekktrykk. Slike systemer er påbudt i alle personbiler som selges i USA etter 1. september 2007, og har dermed - på den siden av Atlanterhavet - gått fra å være tilbehør på luksusbiler til å bli dagligdags på svært få år, skriver TV2.