telen.no:
NyhetPROTEST: Notodden-rånerne protesterte mot Storgata i natt ved å tenne fyr på bildekk flere steder i sentrum, og til slutt på Svelgfoss avfallsanlegg hvor det brant godt i hundrevis av bildekk i flere timer. (Foto: Øyvind Bergestig)
Hundrevis av bildekk sto i full fyr på Svelgfoss i natt. På den måten markerte rånerne sin protest mot byens nye gågate.
Politipatruljer, brannmannskaper og ambulansepersonell jobbet gjennom hele natten med å hanskes med de brennende dekkene. Det hele begynte i Storgata like etter midnatt, da 40-50 rånerbiler kjørte i kortesje gjennom Storgata og rundt Tovet, hvor det var satt fyr på noen dekk.
Etter det gikk det i ett natta gjennom, for det ble satt fyr på dekk både i rundkjøringen ved sentrum, ved Uno X-stasjonen i Heddal og på Nesøya, før brannvesenet like før klokken 05 fikk melding om storbrann i det gamle avfallsanlegget på Svelgfoss. Bannvesenet kjørte tankbiler med vann til stedet i et par timer før de til slutt fikk bukt med flammene.
Tykk, svart røyk og en eim av svidd gummi la seg over sentrum og Skogen-området i morgentimene. Dermed gjentok dagens unge rånere sine forgjengeres protesttradisjon. For det er ikke første gang rånerne viser sin harme med brennende dekk.
Politiet har beslaglagt førerkort og samlet informasjon for å straffeforfølge de ansvarlige. Rånerne varslet politiet tre timer i forveien at de kom til å gjøre opprør denne natten.
Publisert tirsdag 17. juli 2007 kl. 10:09.
Vi oppfordrer alle våre lesere til å signere debattinnlegg med for- og etternavn. Det kan ta litt tid før innlegget ditt blir publisert på grunn av forhåndsmoderering av debatten
| Lørdag | 13.03 | "Rory Night Notodden" |
| Al Jazeera Int.: | 05:30 | Riz Khan |
|---|---|---|
| P1: | 05:30 | Dagsnytt |
| CNN: | 05:30 | WorldView |
| BBC World: | 05:30 | HARDtalk |
| Sky News: | 05:30 | Sky World Review & Business Report |